CO2 Motory:

12.12.2007
 Určitě si každý, kdo s kysličníky létal, rád zavzpomíná na charakteristický zvuk a éra, které se pro ně stavěly.
Právě proto bych se měl o těchto motorech a vůbec kategorii zmínit. Jako kluk jsem v roce 1988 pár modelů na Co2 postavil, ale na soutěž jsem se nikdy neodvážil. Tehdy jsem čerpal informace z časopisu Modelář, kde vycházely i plánky. Tak jsem postavil Čiháka podle pana Alferyho. Dost mě ale zaujaly soutěžní éra, kocepce trup balsová trubka, křídla konstrukční. Takové éro lítalo nádherně a výkon motoru plně vyhohoval. Při 3 minutách chodu se dostal do slušné výšky a pak vše záviselo jen na doutnáku. Postavil jsem také Z37 Čmeláka s rozpětím cca 600mm, ale byl asi na ten motor těžký, moc se mu lítat nechtělo. Tehdy se ovšem daly koupit i stavebnice, které vyráběly podniky Modela a Igra, třeba dvouplošník Messenger, nebo Tourist a L60 Brigadýr.
 Právě tehdy jsem koupil a postavil Brigadýra. Ale zájmy se měnily a tak nějakým zázrakem jako značně olétaný a poničený přežil 20 let v prachu na půdě.
Chtěl bych zde zmínit i různé vylepšení motorů, které podnik ÚV svazarmu Modela vyráběla. Celoplastový píst byl doplněn těsnícím kroužkem, hlava válce doznala změn velikosti a počtu výfukových otvorů, Také kliková skříň byla odvětrána. Plastová plnící koncovka byla nahrazena duralovou, nádrž k motoru byla různých velikostí atd. Viz foto.
Tak jsem se rozhodl dát této kategorii ještě šanci a motor jsem dal dokupy. Sehnal jsem ještě jeden a plno náhradních dílů. Nakonec jsem Brigadýra oprášil a kompletně zrestauroval. Už se těším na klidné letní podvečery až si opět zalétám.:-)CD Motory:

19.12.2005
 Jako mnoho modelářů přede mnou jsem se i já pustil do převíjení a laborování se střídavými motorky z CD mechanik.
Zaujalo mně to dokonce natolik, že jsem se začal zajímat nejen o to, jak motory převinout, jakým drátem, ale i jak zvýšit výkon. Pořídil jsem kvůli tomu i digitální váhu, aby měření bylo přesnější.
Díky podpoře z otcovy strany, který mi sehnal Cu drát, jsem na jeho soustruhu začal „vyrábět“ první prototyp motoru, který by opravdu tahal, a přitom byl lehký a jednoduchý na výrobu.
Nesmím ještě zapomenout zmínit i pomoc od Petrse, který mi po ohlášce na fóru www.mojehobby.cz, poslal zadarmo 12ks neodymových magnetů N48, 5x5x1mm – díky!. Neodymy z mechanik jsem zatím nepoužil, ikdyž jich mám docela dost. Každý má ale jiný rozměr.

První pokus
 Jako pokus je první převinutý CD motor, který má originál magnet, průměr rotoru 24mm a převinul jsem jej Cu lakovaným drátem o průměru 0,30mm. Každá cívka má 26 závitů, zapojení je do trojúhelníku. Vrtule je použita Graupner 6-3“. Tah motorku jsem neměřil, ale skutečnost, že po umístění na pylon VSO 10C(2m) v tlačném uspořádání se mi podařilo dvakrát s přehledem nastoupat do min. 100m + poletování kolem po dobu 25 minut mluví myslím samo za sebe.
Samozřejmě to nebylo jen motorem, ale i vydatným prouděním na svahu. Na letišti ZDZ Poličná kde je rovina ho tento motor udržel sotva ve vodorovném letu.
Takže je jasné, že jsem to musel změnit.
Motor

Motor 1
 Zatím mnou vyrobená nejvýkonnější verze. Průměr zdvojeného statoru 19,5mm, 9/12 pólů, převinutý Cul drátem průměr 0,35mm, 23 závitů na pól, do trojúhelníku, valivá ložiska, 24x neodym magnet 5x5x1(dvojřad).Váha 40g.
- Vrtule GWS 7/35. Statický tah 337g! (video), Odběr 3.87A (video)
- Vrtule GWS 8/4. Statický tah 420g!! (video), Odběr 6.58A (video)
- Vrtule GWS 9/5. Statický tah 526g!!! (video), Odběr 10.06A (video)
U tohoto motoru se zdvojením statoru a magnetů nezvýšily otáčky/Volt, ale kroutící moment.Viz foto a video.
Použit jako pohon Čiháka.
Foto    Foto    Foto

Motor 2
Foto    Foto    Foto

Motor 3
Použit jako pohon Hydrofoamu
Foto    Foto

Motor 4
Použit jako pohon Elipse.
Foto    Foto    Foto    Foto

Motor 5
Foto    Foto    Foto

Motor 6
Použit jako pohon Discuse 3m.
Foto    Foto    Foto

Motor 7
Použit jako pohon VSO 10C (2m)
Foto    Foto    Foto    Foto

Motor 8
Foto    Foto    Foto

Motor 9
12ti pólový stator, průměr 28mm, 17 závitů na pól (drát pr.0.355mm). Není třeba neodymových magnetů. Motor byl vyroben z harddisku počítače, na kterém byly vytvořeny tyto stránky :)
Foto    Foto    Foto

Motor 10
12ti pólový stator, průměr 40mm, 16ti pólový rotor (32x neodym 8x5,6x1,6mm). Druhá verze tohoto motoru. Navinuto 14 závitů na pól, 4pramenným Cul drátem průměr 0,2mm. Hřídel průměr 4mm, 2x kuličková ložiska. Sestaven z 5 statorů vykuchaných z disketových jednotek. Plechy jsou velice kvalitní a lakované, motor jsem neměřil, ale podle prvních zkoušek je velice silný, odhadem 300W
Foto    Foto    Foto    Foto    Foto

Motor 11
18ti pólový stator, průměr 56mm!, 12ti pólový rotor (12x neodym 10x5x2mm). Navinuto 15 závitů na pól, 4pramenným Cul drátem průměr 0,2mm. Hřídel průměr 4mm, 3x kuličková ložiska. Sestaven z 6 statorů vykuchaných z disketových jednotek. Plechy jsou také velice kvalitní a lakované. Vrtuli plánuji kolem 14 - 15 palců. Kroutící moment je obrovský, dle pokusů se jeví výkonově velice dobře. Tedy kolem 400W. PS: ta poslední fotka je pro srovnání velikosti s motorem vyrobeného z HDD notebooku. :-))
Foto    Foto    Foto    Foto    Foto

Koupený motor Python 100w
Motor

Použité vybavení
Přehled používaných vrtulí zde. Použité baterie E-tec + YT, RC system, X Power Dualsky, lakovaný Cu drát průměr 0,35mm zde.
Použité lámací a dutinkové lišty zde, výsledné konektory zde.
Pro ocelovou část rotorů využívám stejnosměrné motorky pro vysunutí CD.
Použité neodymové magnety 5x5x1 zde.

Obecné zjištění
-Dodržet co nejmenší mezeru mezi statorem a magnety rotoru se pronikavě projeví na výkonu motoru. Platí: čím menší, tím lepší (i 0,2mm). Neodymové magnety se brousit dají, ale jen smirkem. Při broušení na brusce se zahřejí zaručeně nad 80°C a je po nich.
-Zapojení do trojúhelníka upřednostňuji před hvězdou, protože se mi zdá „živější“.

 Za zmínku stojí myslím i cena motorů, které mně stály „jen“ pořízení lámacích lišt, smršťovacích bužírek, neodymových magnetů a můj volný čas.
Po nainstalování motoru 6 a baterie Li-Pol YT 3s 1000mAh na VSO 10C(2m), se její váha vyhoupla na 680g. I přesto ji s tahem 320g hravě tahá nahoru a dvojnásobný výkon je citelně znát.
("ZZ") kozmodrom@seznam.cz | Vytvořil Karel Kopeček (Zeratul) | XHTML 1.1 | CSS | © 2006.