Ostatní:

14.11.2008, Zatahovací podvozek
 Rozhodl jsem se pro DG 1000 vyrobit zatahovací podvozek hlavně i proto, že jsem, potřeboval rozměr na míru a rozměry, které byly na internetu mi poněkud nepasovaly. Koupil jsem tedy z www.rcm.cz duralový plech 50x1000 tl. 3mm(s poštou 300,-) a kolečko pr.100mm(100,-). Bočnice a výklopná ramena kola jsou pro větší přesnost svrtávány najednou, sevřeno svěrkama. Použil jsem závitové tyče M4 a M3, matice a podložky co jsem měl doma. Samozřejmostí je zamknutí výklopného ramene v krajních polohách - tedy otevřeno a zavřeno, takže nemůže dojít k samovolnému otevření, nebo sklopení při přistání. Oproti koupenému mě stál cca 1/3.


23.7.2008 MC-20, Přepínače v kniplech
 Tahle myšlenka už ve mně hlodala dávno, ale na MC-12 byly kniply úzké, tak z toho sešlo. Zejména po kladné zkušenosti kolegy Martina, který má MC-24 a používá je místo lovení externích přepínačů po Tx. Ovšem cena cca 1500,- a víc za kus je dost, tak jsem se rozhodl si je zkusit vyrobit.

Nechal jsem se inspirovat i tady: www.rc-network.de a tady: www.justhelicopters.de.

Koupil jsem tedy 2 mikrospínače funkce on-of a on-on za 9kč/ks a roztočil soustruh. Musel jsem zhotovit novou závitovou tyč kniplu (závit je M4)a navíc z ní udělat průchozí trubičku.(vrták pr. 2,2mm) Dále bylo nutné odvrtat hlavici původního kniplu a udělat tak místo pro mikrospínač. (vrták pr. 5, pak 7 a nakonec 8mm) Ovšem posuv jsem zvolil pomalý, přeci jen jsem měl jen jeden pokus. O kroužek držící přepínač uvnitř je také z duralu. Aby se ale přepíneče do kniplu vlezly, musel jsem je mírně rozměrově upravit. Napájením drátků ale titěrná práce neskončila, docela mi dalo zabrat protažení káblíků závitovou tyčí kniplu a jeho mechanismem uvnitř Tx. Vše se naštěstí povedlo napoprvé, na páčky jsem natáhl černé krytky pro dokonalý vzhled a výsledek můžete posoudit sami. :-)Jěště pro zajímavost doplňuji porovnání MC-20 s MC-24(gold edition).


19.8.2008 MC-22s, Přepínače v kniplech
Na Miriho stránkách je popsána montáž druhé várky upravených kniplů, do které jsem se na jeho žádost pustil. Kniply mají mírně jiný - modernější a vhodnější tvar, úprava byla proto jednoduchší. Bylo tak možné vytvořit více místa pro přepínač, než v mém případě. Tak ať slouží.:-).


2.7.2008 MC-20, 10- kanál
 Náhodou se mi neplánovaně naskytla možnost ke koupi vysílače vyšší třídy. Zvažoval jsem všechna pro a proti. Nakonec jsem se rozhodl pro změnu i proto, že mi už MC-12 delší dobu nestačí. Potřebuji využívat více mixů a použití paměti pro 8 modelů a nemožnost přepínání letových režimů je málo. Zůstal jsem ale věrný značce a vybral si 10 kanál Graupner MC-20 (zatím stále 40MHz)... Zvykl jsem si na zapínání mixů páčkovými přepínači, tak jsou přidány na pozice 1, 2, 3 a 4. DR a EXPa na 5, 6 a 8. Samozřejmostí je možnost volby mezi PCM/PPM, zamknutí přes heslo, zpomalení serva, letové režimy F3B, paměť na 30 modelů, kopírování dat atd. Prostě podle toho, jak jsem procházel menu, jsou možnosti oproti předchozímu modelu nesrovnatelné.

Původní vzhled při koupi byl: tento. Vše jsem pečlivě vyčistil, ale bohužel levý štítek pro přepínače byl nepoužitelný po odstranění antény ASSANu 2,4GHz. Vytiskl jsem tedy na laserové tiskárně nový na stříbrnou samolepící fólii. Tu jsem pak nalepil na hliníkový plech tl. 0,4mm. Na obrázcích je již namontován nový a je k nerozeznání od originálu. :-). Pro srovnání s MC-12 ještě přikládám foto.


24.11.2007 Moped Korado
  Mé cestování do práce se stávalo stále větším problémem, protože doprava v našem městě dost vázne. Na kole se mi trápit do kopce nechce, tak jsem začal přemýšlet o nějakém přibližovadle. Babettu, ikdyž ji lze sehnat levněji, jsem nechtěl. Nejen kvůli vzhledu, ale také pro poruchovost. Nakonec jsme se ženou vybrali moped Korado od slovenského výrobce Manet. Koupili jsme jej od staršího pána přes inzerát na internetu. Hned napoprvé jsem se přesvědčil, že jsme dobře vybrali, protože jsem na Koradu jel domů v dešti a ve tmě 25km.

  Právě tento moped jsem kdysi dávno moc chtěl, ale nebyly na nový love a tak se mi to podařilo až nyní. Je to jednorychlostní typ o výkonu 2kW, s mokrou spojkou a jede max 40km/h. Motor Puch o obsahu 48,8ccm, je po celkové generálce, rozeta a primární kolečko i řetěz je také vyměněn. Se zapalováním Ducati a spotřebou do 2l/100km jede opravdu skvěle. Ovšem sem tam nějaký prasklý plast, oloupané nápisy a částečná koroze dílů mě nenechaly lhostejným a začal jsem s omlazováním vzhledu. Takže přední blatník(původně bílý, nastříkaný na černo) jsem vyměnil za nový z černého plastu, boční kryty také vyměněny za nové. K tomu originál šroubky na přichycení. Zadní blatník také vyměněn za nový, k tomu i kliky a šlapátka. Kyvnou vidlici, stojan a výfuk jsem zbavil rzi a natřel. Šlapací a pohonný řetěz jsem vyčistil a namazal. Doplnil jsem klakson - originál zvonek se mi moc nelíbil. Doplnil jsem blinkry, protože ukazovat rukou směr a pouštět se plynu není nic moc. Stavebnici elektronického přerušovače směrových světel jsem zakoupil na www.flajzar.cz .Také stop spínač a brzdové světlo je doplněno. Při zmáčknutí páčky zadní brzdy se rozsvítí nad zadním světlem. Je tvořeno dvěmi řadami po 4ks vysocesvítivých diod pr.10mm. Diody jsem zvolil kvůli menšímu dběru, 5W žárovka způsobovala pohasínání svitu předního a zadního světla cca na 1/3. Teď není úbytek napětí ani poznat. Snažil jsem se o to, aby má jízda byla bezpečná a aby bylo vidět, jestli odbočuji, nebo brzdím. Staré a chybějící samolepky jsem vyměnil za nové, také přepínače na řídítkách a k tomu příslušná kabeláž. Zadní 45z rozetu jsem vyměnil za 42zubovou. Korado znatelně omládlo a už se těším jak si třeba vemu na záda i bágl s F3J-čkem a pojedu si někam zalítat.
  Pro zájemce tu mám Logo Korado, které mám na nádrži, El. schema celého zapojení,
nebo odkaz: http://http://www.moped-slovakia.sk/korado17.8.2007 Renovace Opel Calibra 2,0i 16v C20XE
  Tohle je tak trochu také modelaření, ikdyž z jiného soudku. Už loni jsem zjistil, že naše milované auto po stránce kvality laku dost chátrá. To víte, denně na ulici, různé existence vracející se z kalby ukopnou zrcátko, malé děti si kreslí kamenem v laku obrázky, v létě na slunci a v zimě na mrazu udělá s tmavou barvou své. Nikde nekvete, tak jsem se rozhodl jej přestříkat. Ovšem nic není jen tak. Nejdříve jsme na zahradě spolu s bratrem vytvořili pracovní plochu 6x6m, s betonovým základem a plochou sypanou 10t. makadamu. Tím jsem mohl mít auto za plotem rozdělané, bez rizika stráty odmontovaných částí. Pak následoval první vjezd na plac budoucího přístřešku. Odstrojil jsem všechny plasty a věci z auta, které by mi později vadily v práci a pak jsem celý povrch obrousil vibrační bruskou. Nějaké tmelení a zase broušení a zase tmelení... tohle x krát pořát dokola. Nástřik plničem a tase brousit a tmelit, tentokráte ale už jen drobnosti. Povrch, ikdyž broušený vodní 600, se při pohledu z úhlu už leskl a byl v něm vidět odraz okolí. Pak poslední vrstva plniče a honem pod střechu. Ale jakou, když přístřešek ještě není hotov?. Bratranec(Tome díky!)mi ale naštěstí podal pomocnou ruku. Koupili jsme barvu(tmavěmodrá metalíza Peugeot KPS) a lak. Také stříkací pistol je od něj a aby toho nebylo málo půjčil mi i zahradní stan 6x3m. Kompresor mám, tak jsme se ženou postavili nad autem zastřešení a jelo se dál. Povrch jsem následně nastříkal perletí a potom lakem.
Ovšem idilka zkončila ve chvíli, když mi kompresor přestal fungovat, praskly v něm membrány přepouštějící vzduch a bylo vymalováno. Povrch jsem samozřejmě dodělaný neměl. Po cca 14 dnech mi přišel náhradní díl, nechal jsem si pro jistotu poslat 3ks a vše jsem dokončil. Bez pojízdného auta se opravdu těžko něco řeší a na kole se za deště jezdí blbě. Vše dopadlo dobře, lak je hotov. Náš Opel Calibra C20XE 2,0i 16v se zase leskne a mě hřeje dobrý pocit vítězství nad hmotou :-). Fotky se starými 15 tkami nejsou nic moc, ale s elektrony 17 palců Borbet, a obutím 205/40/17 je to už jiné kafe. Celou renovaci jsem vlastně dělal na místě budoucího přístřešku, který je už postavený, tak konečně nebudu parkovat na ulici.


27.4.2007 Supernova 250S
  Rozhodl jsem se začít používat i jiný typ akumulátorů, tedy nejen Li-Pol, ale i Ni-Cd. Je to hlavně proto, že stavím éra větší a větší a odběry z baterií tomu odpovídají. Li-Pol jsou fajn, ale dle mého názoru , pro normálního smrtelníka se hodí spíše do menších letadel a menší odběry A. Pak už je to drahý špás. Po konzultaci s Michalem Michnou, ketrý mi již naformované baterie dodává, jsem se rozhodl na zkoušku vzít 8 a 10čl Ni-Cd Sanyo 1700SCR. Tyto by měly bez problémů dát i 50A. K tomu jsem si ale musel pořídit i nabíječku, takovou, abych mohl nabíjet i na place. Uvažoval jsem o Proformu, i jiných typech. Vybral jsem si nakonec digitální rychlonabíječku Supernova 250S. Neumí sice cyklovat, neumí Li-Pol a nemá výstup na PC, ale to mi nevadí. Umí rychle a přehledně(viz 16-ti znakový display) nabít 1 - 25čl. sestavy, baterie do vysílače i přijímačovky. Chtěl jsem novou nabíječku, ne bazar a tahle mi plně postačuje. Cena 2374,- je také docela v pohodě. Jako zdroj pro nabíječku jsem použil zdroj z PC, který dává na 12V výstupu 5A. Po zvládnutí software jsem pro začátek zkusil nabíjet 3A a zjištění, že je za 30 minut nabito(u Li-Pol 2,5h), je velice příjemné.


2.1.2006
 Pod stromeček jsem dostal od švagra stavebnici stíhačky a od mé ženušky mimo jiné také knihu o modelaření. Schválně, jestli poznáte, co je to na titulní straně za éro...


19.12.2005 Mechanismus pro ornitoptéru
 Pokouším se stále „oživit“ mého Pterodaktyla, tak jsem si trochu pohrál s mechanismem na mávání křídel. Mechanismus ornitoptéry je poháněn motorem Speed 280 a součástky, jako převody a vodící tyčky, jsem použil právě z rozebraných CD mechanik. (video).

30.9.05 Již minulostí
 Konec mé hudební kariéry...


7.5.2005 Modelářství mé ženy
 Prý ženské nemodelaří, opak je pravdou. Takovou hezkou dortovou raketu mi na narozeniny upekla moje žena Lenka


V roce 1988
 Tyto fotografie jsou z let, kdy jsem ještě chodil do školy.(Ten špunt vedle mě je můj mladší bratr Karel, nynější správce těchto stránek). Ovšem místo toho, abych se učil, jsem měl plno jiných zájmů a taky možná proto jsem měl s otcem tolik konfliktů a většina mých snah končila pod jeho nohou, nebo zámkem… Tehdy jsem postavil více takových volných větroňů, ale málo se jich do dneška dochovalo v prachu na půdě. Dost mě od modelařiny tehdy odradil a já jsem začal pokukovat víc po hraní v kapele, kterou jsme založili s klukama od nás z ulice. Vyráběl jsem i elektrické kytary, reproboxy kopie Marshall, protože jsem na nic neměl peníze a sehnat reproduktory z pouličních tlampačů nebyl problém.
Během doby jsem vystřídal více skupin (i plesových) a dnes hraju na el. kytaru v POWER 5.
Viz. www.Power5.cz


RC vybavení
 Protože nové a nejmodernější rc vvybavení stojí balík, zabrouzdal jsem na netu a na inzerát koupil dvoukanálový vysílač + přijímač ACOMS AP-227 MK III. Je to sice hrůza, ale na polétání s Gloud Dancerem stačí bohatě. Další ze sbírky veteránů je vysílač + přijímač Conrad electronic Model Craft FM-SS Profi 7/14. Je to sedmikanál s reversací všech kanálů a mixem na 1-4 a 2-6 kanálech. Je to sice pásmo 40MHz 53 kanál, ale je plně funkční a proto se zatím nic nového kupovat nechystám. K němu mám ještě přijímač Jeti Rex 4 plus, do parkflyerů. Serva používám FP-S14B, HS-422, HS-81 a PC-09 podle velikosti éra. Z motorů se mi osvědčil přečasovaný Speed 300, nebo 400, protože stavím malé motoráky. Ale jednou kdo ví... Zatím mě ale nejvíc ze všeho baví větroně.

01.2007 Tx MC-12 a pult ze sololitu
 Doba pokročila a jak stále lítám s jinými modely, nastal čas na změnu. Pořídil jsem si 7. kanálový vysílač MC-12 + přijímač R700. Hlavním důvodem byly chybějící možnosti mixování. Problém se částečně vyřešil v-mixerem , ale setkal jsem se s náhlým rušením a serva sem tam dojela na doraz. Programovatelný Tx je opravdu o něčem jiném, ikdyž starý Conrad mi i tak dobře posloužil. Byl jsem tedy MC-12 vyzkoušet na place. Funkčnost v pohodě, ale jako palcovka se špatně ovládá, musel jsem si tedy vyrobit pult. Je celý ze sololitu tl.3mm, lepeno Purexem. Po vybroušení nastříkán černým matným sprejem. Držáky popruhu jsou z ocelové kulatiny pr. 6mm a na konci mají oka. Dají se z pultu vyšroubovat. Popruh má na konci karabinky, takže se dá kdykoliv vyháknout.

02.2007 Rozšíření MC-12 na 7 kanál
 Pro rozšíření kanálů 5 a 7 jsem použil páčkové přepínače on-off-on od firmy Alfatronic. Pro 6. kanál mám kombinaci potenciometr 5k lineární + přepínač on-off. Externí přepínače jsem zvolil on-of pro 3,4 a 5. vstup v základové desce. Mám tak možnost např. vypínání(zapínání) mixu křidélka/směrovka, klapky/křidélka(butterfly) a klapky/výškovka.
Dne 16.7.08 jsem ji prodal, protože jsem koupil MC-20.(desetikanál).

Stará láska nerezaví
 Jak se ale říká: Nic netrvá věčně, nebo spíš stará láska nerezaví a na podzim 2003 jsem se po 15 letech rozhodl vrátit zpět k modelařině. Dnes už není takový problém cokoliv sehnat na internetu, nebo v modelářských prodejnách. Mám ale hlavně čas prostor a prostředky na realizaci mých dávných snů. Velký dík patří také mé ženě Lence, která je opravdu hodně tolerantní a podporuje mě.

Rychlá kola
 Jako správnému chlapovi se mi ale líbí kromě hezkých ženských i auta, a to rychlá. Moje první auto byla Škoda 100 oranžové barvy, pak modrá Škoda 110 R(kupé). Také jsem vlastnil VW Scirocco 1,6 Gti, které jelo jak pila, www.klubscirocco.unas.cz.


 Dnes se proháním v Opelu Calibra 2,0i 16v pro které rychlost 230km/hod není problém. Viz. www.calibra.cz, člen Power5.

Grafika
 Málem bych zapomněl ještě na mou další aktivitu a to grafiku. Kreslení v Autocadu a vůbec vizualizace ve 3D mně dost zajímá, a tak jsem si jak jinak zase z internetu stáhl program Blender a v něm tvořím různé scény, které se dají vyrendrovat do hezkých obrázků. Viz zde:

Tohle je zase vytvořeno v Terragenu
  foto
A tohle je nakresleno v Autocadu importováno do Blenderu a dokončeno v Terragenu
  foto
Používám, ale i jiné freeware programy, jeden z nich se jmenuje Satori photo/xl a je v něm zhotoven úvodní obrázek těchto stránek.
("ZZ") kozmodrom@seznam.cz | Vytvořil Karel Kopeček (Zeratul) | XHTML 1.1 | CSS | © 2006.